Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır?

Alan Adı Transferi, herhangi bir alan adı kaydının tescil edildiği firmadan alınıp başka bir firmaya aktarılma işlemidir. Farklı firmalarda bulunan alan adlarınızı kolayca OlayHost’a transfer edebilirsiniz.

Alan Adı Transfer işlemi ortalama 1-10 gün arası sonuçlanmaktadır. Alan adı transferi sırasında ödediğiniz ücret ile alan adınızın süresi uzatılır, transfer işlemi için herhangi bir ek bedel ödemezsiniz.

Alan Adı Transfer Süreci Nasıl İşliyor?

OlayHost‘dan sipariş vermeden önce alan adlarınızın bulunduğu firmanın panelinden giriş yaparak –her alan adı içinAlan Adı Transfer Kilidi (Locked) açınız, sonrasında aynı panelden Alan Adı Transfer Şifresi (Auth Code/EPP Key bilgisini) alınız. Bu iki işlemden sonra alan adınız transfer edilebilir hale gelmiş olacaktır.

Transfer etmek istediğiniz alan adlarınızı buradaki sorgulama alanına yazıp “Transfer Et” butonuna tıklayıp siparişi tamamlayınız. Daha önceden almış olduğunuz Alan Adı Transfer Şifresini buradaki ilgili alana yazınız. Aynı anda birçok alan adını sepetinize ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki işlemleri eksiksiz yaptığınız zaman alan adlarınız 1-10 gün arasında firmamıza transfer edilmiş olacaktır.

NOT: .tr uzantılı alan adlarında herhangi bir kural söz konusu değildir ve her zaman transfer edilebilir. .tr uzantılı alan adlarında transfer süreci 1-48 saat arasında değişmektedir.

Hangi Alan Adları Transfer Edilemez?

 1. ICANN kurallarına göre son 60 gün içerisinde yeni kayıt ya da transfer yapılmış alan adları transfer edilemez.
 2. Transfer işleminin yapılabilmesi için alan adınızın kayıt bilgilerindeki yönetici e-posta adresine gönderilecek iletileri mutlaka onaylamanız gerekmektedir. Eğer bu e-posta adresi kullanmadığınız ya da erişemediğiniz bir adres ise, transfer talebinde bulunmadan önce, alan adınızın kayıt bilgilerinde gerekli değişikliği yapmalısınız.
 3. Eğer alan adınız kilitli(Locked) ise alan adı transferi yapılamaz. Bu işlem için öncelikle alan adı üzerindeki kilidin kaldırılması gerekmektedir. Bunun için şu anki kayıt firmanıza başvurmanız gereklidir.
 4. Transfer tamamlandıktan sonra alan adınızın kayıt bilgileri sistemimize boş alanlar olarak geçer. Müşteri Panelinden bu alanları güncellemeniz gerekmektedir.
 5. org, biz, info uzantılı alan adlarının transferi için yetki şifresi gerekmektedir. Bu şifreyi şu anki kayıt firmanızdan isteyebilirsiniz.

Alan Adı Transferi ile ilgili Sıkça Sorulanlar

 1. Transfer işleminin başlatılabilmesi için alan adının kilitli olmaması gerekmektedir.
 2. Sadece “org” uzantılı alan adları için onay kodu gerekmektedir. Bu onay kodu alan adının kayıt edildiği firmadan talep edilmelidir.
 3. Transfer işlemi başlatıldıktan sonra alan adının yönetici bilgilerinde bulanan e-posta adresine onay iletisi gönderilir.
 4. Transfer işleminin devam edebilmesi için bu iletinin onaylanması gerekmektedir.
 5. İleti onaylandıktan sonra bu sefer eski kayıt firmasından transfer işleminin durdurulabilmesi için bir ileti gönderilir. Bu iletinin onaylanması durumunda transfer işlemi iptal olur. Bu yüzden bu iletinin cevaplanmaması gerekir.
 6. Maksimum 7 gün içinde alan adı olayhost.com müşteri hesabınız altına transfer olur.
 7. “.com “, “.net”, “.org” uzantılı alan adları olayhost.com ‘a transfer edildikten sonra 1 sene otomatik olarak uzar.

Alan Adınızı Neden OlayHost‘a Transfer Etmelisiniz?

Diğer yıllarda yapılacak kayıt yenilemesi için çok uygun domain yenileme ücretlerinden faydalanabilirsiniz. Ücretsiz ve fonksiyonel olan Alan Adı Kontrol Paneli‘ne sahip olacaksınız. Alan Adınızın tescili otomatik olarak 1 yıl daha uzatılacaktır.

Diğer özellikler:

 1. Alan adı yönlendirme
 2. Alan adı ‘Parking’ sayfası
 3. Alan adı ‘DNS’ güncelleme
 4. Alan adı ‘Name Server’ tanımlama
 5. Alan adı ‘Locked’ kilidi
 6. Alan adı ‘AuthCode’ bilgisi
 7. 7/24 teknik destek

.. ve daha birçok özellik sizleri bekliyor.

Leave a comment

Bir cevap yazın